AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Stardoll
Joi Dec 29, 2011 5:05 am Scris de DarkSmile

» Aici.
Joi Dec 29, 2011 4:48 am Scris de DarkSmile

» Hy-a kitty is here
Dum Oct 02, 2011 3:30 pm Scris de roxycamy

» Fisa personajelor
Dum Mai 01, 2011 6:50 pm Scris de Invader Lamu

» Va mai amintiti ultima carte citita?
Lun Feb 07, 2011 2:37 am Scris de marycix

» Site-urile voastre
Mier Sept 15, 2010 1:27 am Scris de elenav

» Blugii
Mier Sept 15, 2010 1:04 am Scris de elenav

» Hey am venit!
Mar Sept 14, 2010 2:40 am Scris de crystyna

» Raspunsuri fara da sau nu
Mar Aug 24, 2010 7:22 pm Scris de camelia_ndr

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Campioane
andre97andre
Forum
Melodia saptamanii
Parteneri
forum gratuit
forum gratuit
Image and video hosting by TinyPic
forum gratuit
"> Top88 - Director web

Distribuiţi | 

Britney Spears

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ana
Admin
Admin

Data de inscriere : 08/07/2010
Varsta : 18

MesajSubiect: Britney Spears   Joi Iul 08, 2010 7:02 pm

Britney Jean Spears (n. 2 decembrie 1981) este o cântăreaţă de origine americană câştigătoare a premiului Grammy, dansatoare, compozitoare, ocazional actriţă, producătoare şi scriitoare. Britney se naşte în Mississippi şi are prima apariţie televizată în 1992 ca participant al emisiunii "Star Search". Aceasta îşi contnuă cariera în cadrul serialului de televiziune numit "The New Mickey Mouse Club" al Disney Channel din 1993 până în 1994, alături de nume precum Christina Aguilera şi Justin Timberlake.În 1997,Britney semnează un contract cu casa de discuri "Jive",lansând albumul de debut ...Baby One More Time în 1999. Albumul debutează pe prima poziţie în top Billboard 200, fiind vândut în peste 25 de milioane de exemplare. Succesul continuă odată cu lansarea celui de-al doilea album intitulat "Oops!...I did It Again", transformând-o pe artistă într-un pop icon.

În 2001 Spears lanseaza albumul Britney, jucând rolul principal în pelicula "Crossroads". Al patrulea album,"In the Zone", lansat în 2003 face din artistă prima femeie din lume a erei Nielsen Soundscan cu patru albume clasate consecutiv pe locul 1. Blackout, cel de-al cincilea album semnat Britney Spears, este lansat la finele lui 2007. Albumul succesor,Circus, e lansat în 2008, direct pe prima poziţie în clasamentul Billboard 200. Hitul "Womanizer" devine cea de-a doua piesă în ultima decadă clasată direct pe locul 1 în Billboard Hot 100 în prima zi de la lansare. La sfârşitul anului 2009, Spears lansează compilaţia de hituri "The Singles Collection", disc ce include cel de-al treilea hit number one intitulat simplu şi scurt "3".

Conform grupului Zomba Label Group, Spears a vândut peste 85 de milioane de albume în întreaga lume şi peste 190 milioane de discuri single. Asociaţia Industriei Muzicale Americane (RIAA) clasifică artista în istoria muzicală americană ca fiind pe locul al şaptelea, fiind cea de-a şasea cea mai bine vândută artistă, cu 36 de milioane de albume vândute pe teritoriul SUA. Succesul câştigat îi permite accesul şi în alte domenii; aceasta a jucat în filme, a scris două cărţi, a încheiat contracte pentru diverse produse, printre care se numără propria linie de parfumuri şi jocul creat pentru consola Nintedo, Sony Playstation 2 şi PC numit „Britney's Dance Beat”.

Trei dintre single-urile sale ating poziţia fruntaşă în America: Baby One More Time ...(1999), Womanizer(2008) şi 3(2009),cinci în Marea Britanie, iar şase în Europa.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://girlsworld.forumstory.org

Britney Spears
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
GirlsWorld :: Pareri & noutati :: Celebritati-
Mergi direct la: